آرامش مورد نظر در دسترس نمی باشد ؟!

آرامش مورد نظر در دسترس نمی باشد ؟!

آرامش مورد نظر در دسترس نمی باشد ؟!

آرامش مورد نظر در دسترس نمی باشد ؟!

قرآن از اولیای خدا اینگونه یاد می کند : (( لا خوف و لا هم یحزنون )) : (( نه ترسی دارند و نه اندوهی ))

آنها بی ترس و اندوه زندگی می کنند ، شاد و آرام و …
شادی و آرامش دغدغه همیشگی بشر بوده و بسیاری از فعالیت های بشر در جهت تحقق همین دو آرمان بوده است.

اختراع و اکتشاف بسیاری از لوازم زندگی برای تمرکز و تمدد اعصاب بوده است .

برای اینکه بتوانیم زندگی راحت تری داشته باشیم و در این دنیای شلوغ و پر هیاهو حداقل ساعاتی ذهنمان را از بیم ها و نگرانی ها برهانیم ولی واقعا آیا با مایکروفر و صندلی ماساژور و انواع لوازم برقی کنترل از راه دور و یوگا و چیزهایی از این قبیل میتوانیم به آرامش برسیم و یا برای رسیدن به آرامش باید به راه های دیگری هم متوسل شویم ؟

در سوره مبارکه فتح آمده است : ( او کسی است که آرامش را در دل های مومنان نازل کرد تا ایمانشان را بیافزاید)

این آیه از رابطه دو سویه و مستقیمی بین ایمان و آرامش حکایت می کند و از این حقیقت پرده بر می دارد که آنکه به نیرویی ماورای نیروی بشریت اتکا و ایمان دارد در زندگی اش مایوس و ناامید نمی شود و اضطراب و تشویش به دلش راه پیدا نمی کند .

• دل آرام گیرد به یاد خدا

(( الا بذکرالله تطمئن القلوب )) آگاه باشید که با یاد خدا دل ها آرامش می گیرد .

این آیه توصیه می کند که اگر به دنبال آرامش هستید از ذکر و یاد خدا غافل نشوید.

اگر همیشه به یاد خدا باشیم و در گفتار و رفتارمان او را ناظر ببینیم ، هیچ گاه دروغ نمی گوییم ، تهمت نمی زنیم ، گناه نمی کنیم و با یاد او دل به محبت دیگران می بندیم و قدم هایمان را در جهت رضایت او برمی داریم و در نتیجه وقتی در پایان روز به کارنامه روزانه مان نگاه می کنیم هیچ نقطه سیاهی در آن نمی بینیم و آرامشی وصف ناپذیر وجودمان را فرا می گیرد .

• توکل ، توبه ، دعا ، عبادت

توکل یا تکیه بر خدا ، توبه یا بازگشت به سوی حق و حقیقت ،دعا یا طلب استمداد از پروردگار و عبادت یا همان شکرگزاری از نعمت های خدا ، چهار اصل موثر در رسیدن به آرامش هستند .
اگر ما همیشه احساس بخشیده شدن و احساس اعتماد کردن یا کمک طلبیدن بی منت از سوی کسی را داشته باشیم ، دلهره و پریشانی به درونمان نفوذ نمی کند و همیشه می توانیم به داشتن زندگی سعادتمند و آرام دل ببندیم و در عوض بخشیده شدن چنین موهبت ارزشمندی شکرگزار خالقش باشیم .

آرامش مورد نظر در دسترس نمی باشد ؟!

• مثبت اندیشی

برای از بین بردن تشویش و دودلی و دوری از افکار منفی ، بهتر است همیشه نیمه پر لیوان را ببینیم و دیدی واقع بینانه به زندگی داشته باشیم .

واقع بینی و مثبت اندیشی دو قطعه یک پازل هستند که اگر در کنار هم قرار بگیرند موجب آرامش می شوند .

مثلا اگر یک روز با یکی از دوستان قدیمی تان روبرو شدید و او زیاد تحویل تان نگرفت فورا ذهنتان به این سمت نرود که : (( او خیلی مغرور است …. یا اینقدر در زندگی پیشرفت کرده که دیگر افرادی مثل من برایش بی ارزش شده اند … ))

نه ، ممکن است او به تازگی یکی از نزدیکانش را از دست داده یا از کار اخراج شده باشد یا شاید هم اجاره خانه عقب افتاده اش فکرش را مشغول کرده باشد .مثبت اندیش ها دید خود را به زندگی و اطرافیان عوض می کنند و قبل از قضاوت ، به دیگران اجازه توضیح درباره رفتار و اعمالشان را می دهند .

• زندگی بدون حسد

یکی از موثرترین عوامل مخل آرامش روان انسان ها حسد است .

فرد حسود با حسادتش نه طرف مقابل خودش را ، بلکه خودش را به ورطه نابودی می کشاند و آرامش را از خود و اطرافیانش می گیرد .

آموزه های دینی به ما می گویند که برای ترک حسد باید شکرگزار نعمت هایی باشیم که خدا به ما عنایت کرده و برای کسانی که نسبت به آنها حسد می ورزیم از صمیم قلب دعا کنیم.

لذت بندگی و شکرگزاری خداوند ، جای حسد و یاس را در دل ما پر خواهد کرد .

آرامش مورد نظر در دسترس نمی باشد ؟!

• محبت در حق دیگران

محبت ، خدمت و خوشحال کردن دیگران از جمله کارهایی است که به انسان انرژی مثبت می دهد و باعث می شود روح و روانش سرشار از آرامش گردد.

آموزه های دینی به ما آموخته اند : (( کسانی که اهل احسان به دیگران هستند و اسباب امنیت و آرامش دیگران را فراهم می نمایند ، امنیت و آرامش در دنیا و آخرت نصیبشان می شود )).

استفان لواین در یکی از کتاب هایش به مخاطبان خود توصیه می کند که (( اگر کسی را دوست دارید ، سریعا و از هر طریقی شده ( از طریق تلفن یا اس ام اس یا نامه ) این را به او بگویید و این انرژِ مثبت را پخش کنید ، چرا که شاید دیگر هیچ وقت در زندگی یک چنین فرصتی برایتان پیش نیاید )) .

• عصبانیت ، ممنوع !!!

حتما تا بحال برای خیلی از شما پیش آمده که حسابی عصبانی شوید و تنها راه رسیدن به آرامش پس از عصبانیت را هم کشیدن سیگار ، داد زدن ، کوبیدن محکم در یا ناسزا گفتن و شکستن همه شکستنی های اطرافتان بدانید.

اما مطمئن باشید که هیچ کدام از اینها راهش نیست ، چون بعد از فروکش کردن عصبانیت تان هم متحمل کلی ضرر مالی شده اید ، هم ریه هایتان را به خاطر دود سیگار یک قدم به نابودی نزدیک تر کرده اید و هم بخاطر ناسزاهایی که گفته اید حرمت بین خود و طرف مقابلتان را از بین برده اید .

پس چاره چیست ؟ بهترین توصیه در در مواقع عصبانیت این است که ابتدا یک نفس عمیق بکشید ،بعد محل را ترک کنید و در یک فضای باز کمی قدم بزنید .

این طوری اکسیژن بیشتری به مغزتان میرسد و زودتر آرام می شوید .

وقتی آرام تر شدید به موضوعی که خشمتان را برانگیخته بود ، فکر کنید و اگر احساس کردید که خودتان مقصر بوده اید با یک معذرت خواهی ، ماجرا را تمام کنید و در غیر اینصورت ، سعی کنید با طرف مقابلتان با منطق و آرامش به نتیجه برسید .

این را هم فراموش نکنید که برای رسیدن به آرامش در زندگی ،گذشت کردن و صبر می توانند بهترین مددکاران شما باشند و شاید برای همین  است که حافظ می گوید :

(( آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است ، با دوستان مروت با دشمنان مدارا )).

آرامش مورد نظر در دسترس نمی باشد ؟!

• شش قدم به سوی آرامش :

۱- تمام طول روزتان را به کار یا درس اختصاص ندهید ، یکی دو ساعت از روز را به کارهایی اختصاص بدهید که واقعا دوست دارید .

۲- گریه بر هر درد بی درمان دواست! هیچ عیبی ندارد که گاهی اگر دلتان از دست زمین و زمان پر است،خلوتی پیدا کنید و و برای رسیدن به آرامش های های بزنید زیر گریه !

۳- ترجیحا یک دوست صمیمی داشته باشید یا حداقل با یکی از اعضای خانواده تان اینقدر صمیمی باشید تا بتوانید با طرح مسائل و مشکلات تان پیش او به یک تخلیه روانی و آرامش دست یابید .

۴- پوشیدن لباس های مناسب نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد ، در محل کار و حتی خانه نیز می تواند به آرامش شما کمک کند .

۵- حسرت روزهای گذشته را نخورید ، حال را غنیمت بدانید و نهایت لذت را از آن ببرید .

۶-  نکشیدن سیگار و ترک آن هم در کنار ورزش منظم یکی از سودمندترین روشهای رسیدن به آرامش است .