جن ، افسانه است یا واقعیت ؟

جن ، افسانه است یا واقعیت ؟

جن ، افسانه است یا واقعیت ؟

جن ، افسانه است یا واقعیت ؟

از دیدگاه اسلام ، موجودات در همین موجوداتی که ما با چشم می بینیم خلاصه نمی شوند بلکه علاوه بر این موجودات عادی مانند انسان ، حیوانات ریال گیاهان ، کوهها و …. یک سری موجوداتی هستند مانند خدا ، فرشتگان ، عالم برزخ و جن ها که به دلیل جسمانی نبودنشان ما توانایی دیدنشان را نداریم.

اما بر اساس آیه ۲۷ سوره اعراف آنها ما را می بینند و ما آنها را نمی بینیم ، یعنی در عالم هستی موجوداتی زندگی می کنند که با چشم دیده نمی شوند .

اما به لحاظ اینکه قرآن نیز به وجود چنین موجوداتی گواهی می دهد ، نگاهی هر چند کوتاه در مورد یکی از این موجودات جنجال برانگیز در بین انسانها یعنی جن ها خواهیم انداخت به امید آنکه پاره ای از مجهولات ما را در مورد این موجود معلوم نماید .

• دلایل وجود جن

جن ها موجوداتی حقیقی و واقعی بوده و دارای جنس مذکر و مونث هستند و دارای قدرت عجیبی می باشند چنانچه در داستان حضرت سلیمان عفریتی از جن گفت قادر است تخت بلقیس را قبل از برخاستن از جایش ، نزدش حاضر کند.

اما با وجود این در حالات عادی دیده نمی شوند و محکم ترین دلیل برای اثبات وجود آنان ، آیات نورانی قرآن و روایات معصومین علیهم السلام است که نمیتوان به آن خدشه ای وارد نمود و علاوه بر آنها برخی افراد نیز در شرایط مختلف آنها را دیده و حتی عده ای آنها را احضار نموده اند که این نیز دلیل بر وجود این موجودات است .

https://chagavak.com/wp-content/uploads/2021/05/jen-afsane-ye-vagheiat-1.jpg

• مشخصات دنیای جن ها

ایشان از آتش خلق شده و طبق آیه ۲۷ سوره حجر جن ها قبل از انسان ها به دنیا آمده اند و از آیات سوره جن مشخص است که جن ها موجوداتی مختار ، با شعور و فهم و درک هستند و به این دلیل مانند انسانها مکلف اعمالند .

بر این اساس برخی از آنها با شنیدن آیات الهی ، به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ایمان آوردند . آنها مثل انسان ها ( می میرند و گروهی جای گروهی را می گیرند و بین آنها تناسل هم جاری است و نر و مادگی در تمام جنیان برقرار می باشد .

در روز قیامت نیز همانند انسان به آنها گفته می شود آیا پیامبران نیامدند؟آیا شما را از این روز بیم ندادند؟هر دو آنان به شهادت آیه ۳۰ سوره انعام بر کفر خود گواهی میدهند .

در آیات سوره الرحمن که بیش از سی بار به صورت ” فبای الا ربکما تکذبان “جن و انس را مخاطب قرار داده ، این مطلب را روشن تر می کند و در آن سوره که بارها بعد از ذکر نعمتها و عذابهای دنیا و آخرت آیه فوق تکرار شده ،بیانگر این است که دنیا و آخرت برای هر دو ( انس و جن ) است .
با توجه به مطالب بالا مطلبی روشن می گردد و آن این است که جهان جن ها ، دارای انواع نعمتها و دردهاست و دلیل آن نیز آیات سوره الرحمن است .

خدای تعالی می پرسند : کدام یک از نعمتهای پروردگار خویش را انکار می کنید و دلیل وجود دردها اینکه چون باید در دنیا ، دارای شکنجه و عذاب و ناراحتی باشند تا وقتی آنها را از عذاب و شکنجه می ترسانند بفهمند منظور چیست .

جن ، افسانه است یا واقعیت ؟

• آیا جن ها موجودات شروری هستند ؟

برخی چنین تصور می کنند که جن ها موجوداتی شرور و ترسناکند و در صدد آزار و اذیت دیگران هستند اما باید گفت که جن ها موجوداتی هستند که هم چون انسان ها دارای دو گروهند .

گروهی صالح و مومنند و گروهی شرور و کافرند که ابلیس طبق آیه ۵۰ سوره کهف از جمله جن هایی است که شرور و کافر می باشد که نافرمانی امر الهی نموده و رانده شده درگاه الهی می باشد .

• پیامبر جن ها

از آیه ۱۳۰ سوره انعام استفاده می شود که جن ها پیامبرانی از خود دارند و علاوه بر آن از مراجعه به سوره جن و آیات دیگر مانند سوره احقاف آیات ۲۹ تا ۳۲ مشخص می شود که پیامبر صلی الله علیه و آله نیز برای آنها پیامبر است .

بلکه شاید پیامبران هم بر جن و هم بر انس مبعوث شدند .

لازم به ذکر است که جن ها قبل از بعثت پیامبر به آسمان می رفتند ولی بعد از بعثت آن بزرگوار ، وقتی میخواستند به آسمان بالا رفته و استراق سمع کنند ، مورد اصابت نیروهای شهاب آتشبار قرار می گرفتند و فرشتگان نگهبان مانع آنها از استراق سمع می شدند و نمیتوانستند بشنوند .

جن ، افسانه است یا واقعیت ؟

• رهبری شیعیان اجنه

اما از میان جن ها موجوداتی نیز هستند که مومن و صالحند چنانکه در سوره جن بیان شده است گروهی از جن ها بر اساس آیه دو سوره جن ، آیات قرآن را شنیده و پس از شنیدن آن به آنها ایمان آوردند .

علاوه بر آن از جن ها کسانی هستند که علاوه بر مسلمان بودن ، به ولایت امام علی (ع) و ائمه معصومین (ع) ایمان دارند و شیعه آنان هستند .

یکی از جن های مومن بنام “زعفر” رهبر شیعیان اجنه بود که فوت او در زمان زندگانی آیت الله بروجردی اتفاق افتاد و حتی پس از آنکه علما از فوت “زعفر” اطلاع یافتند مجالس عزا و ختم برایش برپا کردند .
پس از او رهبری شیعیان اجنه را فرزند بزرگوارش “سعفر” به عهده گرفته است که هم اکنون نیز رهبری شیعیان جن را بر عهده دارد .

او هم چون پدرش محب و عاشق اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام می باشد .

• نتیجه انکار جن ها

با توجه به بیانات فوق که واقعیت جن ها را اثبات می کنند می توان گفت گروهی که جن ها را انکار می کنند اگر انکار ایشان منجر به انکار آیات قرآن شود ، این امر باعث کفر یا ارتداد آنان خواهد شد .