مدیتیشن چیست ؟

مدیتیشن چیست ؟

مدیتیشن چیست ؟

مدیتیشن یک تکنیک ذهن – بدن است که در آن شخص به آرامی توجه را به درون می برد تا به آرامش جسمی و ذهنی دست پیدا کند . اکثر انواع مدیتیشن از تمرینات مذهبی شرقی به خصوص هند ، چین و ژاپن به غرب رفته است . تنها در سه دهه اخیر است که این تکنیک ها بطور جدی برای دستیابی به سلامتی ، بخصوص برای درمان استرس و کاهش دردهای مزمن بکار میرود .

سه تکنیک رایج مدیتیشن در بسیاری از کشورها ، مراقبه TM ، مدیتیشن تنفسی و مدیتیشن تمرکزی می باشد :

  • در TM شما یک کلمه یا صوت ساده ( که مانترا نامیده می شود ) را در طول زمان مدیتیشن با خود تکرار می کنید تا افکار خود را متمرکز کنید و به حالت آرامش برسید .
  • مدیتیشن تنفسی ، تمرکز بر فرآیند دم و بازدم ، برای کمک به روشن شدن ذهن می باشد .
  • مدیتیشن تمرکزی ، تمرکز روی زمان حال ، قدردانی از افکاری که به سطح می آیند و مشاهده آنها بدون قضاوت است .

TM در سال ۱۹۶۰ هنگامی که ماهاریشی ماهش یوگی آن را به آمریکا برد ، عمومی شد . در این زمان گزارش هایی از یوگی ها و استادان مدیتیشن هندی که قادر به دگرگونی در حالات آگاهی و کنترل اعمال بدن مانند فشار خون بودند ، به غرب رسید .

این موارد جرقه ای برای محققان غربی و کسانی که روی روشهای سلامتی کار میکردند و عده زیادی از مردم برای شروع تحقیقات درباره عامل نهانی افزایش سلامتی این تکنیک های قدیمی شد .

در سال ۱۹۷۵ هنگامی که دکتر هربرت بنسن ، یکی از پزشکان پرآوازه دانشگاه هاروارد ، کتاب مشهور خود به نام (پاسخ آرمیدگی ) را منتشر کرد ، اعتماد به این تکنیک ها بیشتر شد .

این کتاب نشان می داد که مدیتیشن چگونه توانسته به درمان فشار خون بالا ، دردهای مزمن ، بی خوابی و بسیاری از بیماری های جسمی کمک کند .

امروزه مدیتیشن به عنوان یک درمان کمکی برای کاهش درد و کنترل استرس پذیرفته شده است و در بسیاری از بیمارستان ها و و مراکز درمانی در سراسر آمریکا آموزش داده شده ، با بیماران تمرین می شود .

مدیتیشن هم چنین بخشی از ساید تکنیک های ذهن – بدن مانند یوگا ، چی گونگ و تایچی می باشد که در سال های اخیر در آمریکا محبوبیت پیدا کرده اند .

مراقبه

  • مدیتیشن چطور عمل میکند ؟

چندان تفاوتی ندارد که کدام یک از روشها را استفاده کنید چرا که تاثیر آنها بر روی بدن شبیه هم است.

محققان به این نتیجه رسیده اند که مدیتیشن سطح هورمون استرس را پایین می آورد  و در نتیجه به سلامت سیستم ایمنی بدن کمک می کند .

در حقیقت نشان داده شده که مدیتیشن با کاهش سطح هورمون هایی مانند (epinephrine  ) مقدار کلسترول را در خون کاهش می دهد و به باز ماندن شریان ها کمک می کند .

بعلاوه ، مطالعات انجام گرفته با نوار مغزی روی مغز کسانی که مدیتیشن می کنند ، نشان داده شده که این تکنیک شدت امواج آلفا را که بیانگر ( حالت آرامش و پذیرش ) می باشند را به سطحی حتی بالاتر از زمان خواب افزایش می دهد .

در این افراد همچنین بهبود جریان گردش خون که از عروق محافظت می کند ، کاهش سطح اسید لاکتیک خون که با کاهش اضطراب مرتبط است و کاهش ضربان قلب که با کاهش نیاز برای پمپاژ ، به قلب فرصتی برای استراحت می دهد نیز دیده می شود .

اثر دیگر مدیتیشن ، تنفس آرام است که در نتیجه آن بدن اکسیژن کمتری مصرف می کند .

خالی کردن ذهن

  • چه انتظاری باید داشته باشیم ؟

مدیتیشن به راحتی و به تنهایی در خانه انجام می شود . برای شروع می توانید ، مدیتیشن را از طریق کتاب ها ، سی دی های صوتی یا ویدیویی و یا با رفتن به کلاس یاد بگیرید . هم چنین ما نیز در سایت خود به طور کامل روش های مختلف مدیتیشن را آموزش داده و فایل های صوتی و تصویری آن را نیز در اختیارتان قرار خواهیم داد . 

کلاسها بطور دائم در مرکز یوگا برگزار میگردد و معمولا توسط کسانی که برای مدت طولانی مدیتیشن کرده اند و در تمرینات متبحر می باشند ، تدریس می شود . برای نمونه در یک کلاس حدود چند هفته ( هشت هفته ) و در هر هفته به مدت یک ساعت برگزار تمرینات انجام می شود . در این کلاسها شما باید یک یا چند تکنیک مدیتیشن را انجام دهید .

هر یک از تکنیک ها مانند TM ، مدیتیشن تنفسی و مدیتیشن تمرکزی را که انجام دهید هدف یکی است : آرامش درون و آرمیدگی .

در هر سه این تکنیک ها ، شما در یک وضعیت راحت و در حالی که ستون فقراتتان صاف است ، با چشمان بسته و تنفس عمیق روی یک صندلی یا زمین می نشینید ، هر چند این تکنیک ها ، در اجرا اندکی با هم تفاوت دارند .

برای مثال در انجام TM ، شما یک ذکر ( معمولا یک کلمه سانسکریت ) را در طول مدت مدیتیشن با خود تکرار می کنید . ذکر را ممکن است معلم برای شما انتخاب کند یا خودتان یک کلمه که به شما آرامش می دهد را انتخاب کنید .

ذکر گفتن به جلوگیری از ورود افکار مختلف به ذهن کمک می کند و به شما این امکان را می دهد که به تدریج آرام ( relax ) و از استرس رها شوید .

یکی از اهداف TM ایجاد یک حالت تسلیم و تاثیر پذیری است که اجازه می دهد افکار ، تصاویر و احساسات سرکوب شده ، وارد آگاهی شما گردد .

مدیتیشن چیست ؟

مدیتیشن تمرکزی ( تکنیکی که در آمریکا توسط مدیر کلینیک کاهش استرس مرکز پزشکی دانشگاه ماساچوست بررسی و عمومی شد ) به شما کمک می کند از اتفاقاتی که در بدنتان می افتد بیشتر آگاه شوید .  

در مدیتیشن تمرکزی شما به افکاری که بالا می آیند توجه می کنید و بدون قضاوت آنها را مشاهده می کنید . این تکنیک می تواند شامل یک اسکن بدن باشد ، به این صورت که شما به طور منظم توجهتان را به همه قسمت های بدن ، از سر تا پنجه پا ببرید .

همینطور که شما با افکار و تصاویر مرتبط با یک قسمت مشخص بدن همراه می شوید ، آن قسمت از بدن هم با شما همراه می گردد و به این ترتیب به میزان زیادی از تنش رها می شود .

یافته ها نشان می دهد که اسکن بدن یک روش بسیار عالی برای کمک به افرادی است که دردهای مزمن دارند . برای گرفتن بهترین نتیجه ، بهتر است که مدت اسکن بدن حدود ۴۵ دقیقه باشد .

مدیتیشن تنفسی تمرکز روی دم و بازدم است .در زمان انجام این تکنیک باید سعی کنید که افکار شما به غیر از تنفستان متوجه موضوع دیگری نشود . طبق گفته کسانی که این مدیتیشن را انجام می دهند ، تمرکز روی یک موضوع ساده و حیاتی در جسم مانند تنفس ، به روشن شدن ذهن کمک می کند .

مهم نیست که چه نوع مراقبه ای را انتخاب می کنید ، اما توصیه می شود هر نوع مدیتیشنی که انتخاب می کنید دو بار در روز و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه آن را انجام دهید . زمان های ایده آل یک بار قبل از صبحانه و یکبار قبل از خواب می باشد . هر چه بیشتر این تمرینات را انجام دهید ، بیشتر به حالت آرامش و رهایی می رسید .

مدیتیشن چیست ؟

  • منافع سلامتی و مراقبه

مدیتیشن یکی از بهترین روشهای طب مکمل می باشد و نشان داده شده که مزیت های بیشماری در تامین و حفظ سلامتی دارد . این تکنیک خصوصا در درمان بیماری های قلبی مفید است .

مطالعه ای که در سال ۱۹۸۸ در مجله علمی طب روان – تنی منتشر شد نشان داد افرادی که TM می کنند سطح lipid peroxide کمتری نسبت به افراد دیگر دارند .

این ماده می تواند منجر به تصلب شرایین و بیماری های مزمن دیگری که با افزایش سن مرتبط است شود . مطالعه ای که در سال ۱۹۹۹ در همان مجله شد ، نشان داد افرادی که TM می کنند بلافاصله بعد از مدیتیشن فشار خون آنها پایین می آید .

مطالعه ای در سال ۱۹۹۸ در زمینه درمان های جایگزین نشان داد که مدیتیشن تمرکزی بخشی از برنامه کمک به کاهش نشانه هایی مانند درد و بی خوابی در بیماران مبتلا به Fibromyalgia ( بیماری که همراه با دردهای عضلانی ، فرسودگی و افسردگی خفیف تا متوسط است ) بود .

در مطالعه سال ۱۹۹۸ در بخش پزشکی دانشگاه ماساچوست ، بیماران مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس که در طول درمان با اشعه  ماورای بنفش به نوارهای مدیتیشن تمرکزی گوش کردند زودتر از کسانی که تنها تحت درمان با اشعه قرار گرفته بودند ، درمان شدند .

مدیتیشن همچنین باعث طول عمر بیشتر ،کیفیت بهتر زندگی ، بستری شدن کمتر در بیمارستان و نیز کاهش هزینه های سلامتی میگردد .

بعلاوه نشان داده شده که یک درمان کمکی برای استرس خفیف ، بی خوابی ، سردرد عصبی و سندروم روده تحریک پذیر می باشد .

مدیتیشن چیست ؟

  • هشدارها

  • برخی افراد ممکن است نتوانند به آرامش مورد انتظار در مدیتیشن دست پیدا کنند و کوشش ناموفق ممکن است احساس اضطراب و استرس قبلی آنها را تشدید کند .
  • اگر نشانه هایی مانند سردرد ، نفس نفس زدن خستگی یا درد مزمن باعث نگرانی شما شد ، بدون نگرانی مدیتیشن را ادامه دهید و برای درمان نیز به پزشک مراجعه کنید .
  • در حالت عمیق مدیتیشن ، برخی افراد از خاطرات فراموش شده آزار و اذیت های دوران کودکی خود آگاه می شوند . اگر این افکار باعث ناراحتی شما شد ، به یک درمانگر سلامت ذهن نظیر روانشناس یا پزشک ذهن – بدن مراجعه کنید .