همه چیز درباره اجنه

همه چیز درباره اجنه

• مکان جنیان

از آنجایی که نوع خلقت جنیان با انسان ها و حیوانات متفاوت است واضح است که مکان زندگی آنها نیز متناسب با نوع خلقت آن ها باشد ولی آن مکان ها کجاست ؟؟؟
در بین عوام شایع است که زیر زمین ها ، جاهای تاریک و مرطوب مانند حمام ها و عمق جنگل ها جایگاه جنیان است .

اما بررسی ها حاکی از آن است که قطعا آنها در جایی زندگی می کنند که از انسانها به دور باشند .
در روایتی از امام صادق(ع) نقل شده که :
” در وادی شقره (بیابانی که رنگ خاکش سرخ مایل به زرد است ) نماز نخوانید زیرا در آن جا منازل جن است .” ( وسائل الشیعه ، ص ۴۵۲ )
قابل ذکر است یکی از معروفترین مساجد مکه با نام (( مسجد الجن ) در غرب شهر مکه محل نزول جنیان در مکه است و مستحب است حاجیان در آن مسجد رفته و دو رکعت نماز به جا آورند .

همه چیز درباره اجنه

• تولید مثل جنیان

آنچه مسلم است این است که بنابر ذات وجودی جنیان آنها نیز مانند انسان دارای غریزه جنسی بوده و توالد و تناسل دارند و لازمه ادامه و بقای نسلشان آمیزش جنس مونث و مذکر است .

اما این سوال که آیا آنها هم مانند انسان ها و یا سایر جانداران با عمل لقاح و تشکیل نطفه تولد می یابند ، چیزی نیست که از کلام خداوند بتوان استنباط کرد ولی ابن عربی در فتوحات گفته است : ” تناسل بشر به القای آب نطفه در رحم است و تناسل جن به القای هوا در رحم اثنی (جنس ماده) می باشد ” ( جن و شیطان ص ۵۷ )
روایتی است از بخشی از وصیت حضرت رسول(ص) به امیرالمومنین (ع) که فرمود :

( ای علی ، در شب اول،وسط و آخر ماه آمیزش مکن و … همانا جنیان در این سه شب به پیش زنان خویش ( برای مقاربت ) می روند ).
و در آیه ای برای وصف حوریان بهشتی آمده است : حوریان بهشتی را قبل از شوهرانشان ، نه آدمی و نه جن دست زده است .( سوره الرحمن آیه ۵۶ و ۷۴ ).

• خواب جنیان

(( الله خدایی است که هیچ خدایی جز او نیست . زنده و پاینده است . نه خواب سبک او را در بر می گیرد و نه خواب سنگین )) ( سوره بقره آیه ۲۵۵ ) .
و از حضرت صادق (ع) روایت است که می فرمایند :

( به غیر از خداوند متعال همه خواب دارند ، حتی فرشتگان ). و حدیثی است از رسول خدا (ص) که می فرمایند :

(( خواب به چهار گونه است ، پیامبران به پشت می خوابند ، مومنین به دست راست ، کافرین و منافقین به دست چپ و شیاطین به رو می خوابند .))
آنچه از این مطالب می توان دریافت این است که به غیر از ذات اقدس الهی همه موجودات دارای خواب هستند .

همه چیز درباره جن ها

• مرگ جنیان

جنیان نیز مانند هر جانداری همان طور که دارای حیات هستند مرگ هم شامل حالشان می شود .

چنان که در قرآن کریم آمده : (( و بر آنها (خطاکاران) نیز همانند پیشینیان از جن و انس عذاب مقرر شد .))(سوره فصلت آیه ۲۵ ).
(( به میان امت هایی که پیش از شما بوده اند ، ار جن و انس در آتش داخل شوید . ))(سوره اعراف آیه ۳۸ ) .
از این آیات چنین برمی آید که نه تنها آنها هم مانند انسان مرگ دارند بلکه مانند انسان از عقوبت خدا بر حذر نیستند .

• تکالیف جنیان در مقابل ذات پروردگار

همان طور که در مباحث قبل گفتیم ، انسان ، فرشته و جن سه موجودی هستند که بنابر مصلحت خداوند خلق شده اند و هدف از آفرینش آنها نیز عبادت پروردگار است .

چنان که در قرآن کریم آمده است :

(( جن و انس را جز برای پرستش خود نیافریده ام )) .
جن نیز مانند انسان مختار است و حق انتخاب دارد و مانند ما در اجرای قوانین دینی مکلف است .

چگونگی عبادت و اجرای احکام در میان آنها مشخص نیست ولی آنچه مسلم است این است که پیامبرانی که برای هدایت مخلوق برگزیده شده اند ، جنیان را نیز هدایتگرند .
در قرآن آمده است :

(( بعضی از ما مسلمانند و بعضی از حق دور و آنان که اسلام آورده اند در جست و جوی راه راست بوده اند اما آنان که از حق دورند هیزم جهنم خواهند بود و اگر بر طریق راست پایداری کنند ، از آب فراوان سیرابشان کنیم )) ( سوره جن آیات ۱۴،۱۵،۱۶)

از این آیه چنین بر می آید که جن ها هم مانند انسان به گونه های مختلفند، بعضی کافر و بعضی فاسق و ظالم و البته برخی نیز نیکوکار و صالح بوده و دارای عقاید مختلف هستند .

در سوره احقاف آمده است که (حضرت رسول پس از آن که از مکه به طائف رفت تا مردم را به سوی اسلام دعوت کند ، کسی به دعوت او پاسخ مثبت نداد ، در بازگشت به محلی رسید که آن را (( وادی جن )) می گفتند ، شب را در آنجا ماند و به تلاوت آیات الهی مشغول شد.

همه چیز درباره اجنه

در آن هنگام گروهی از جنیان صدای صوت آن حضرت را شنیدند، پس از آنکه رسول اکرم (ص) از تلاوت فراغت یافت جنیان به سوی قوم برگشتند و این طور مشاهدات خود را بازگو کردند :

” ای قوم ، کتابی را شنیدیم که بعد از موسی نازل شده و تصدیق کننده مطالب آن است و به حق و راستی هدایت می کند “( سوره احقاف آیه ۲۹ و ۳۰ )

و روایت است که حتی برخی از جنیان از گروه شیعیان می باشند از آن جمله روایتی است که از ابوحمزه ثمالی نقل شده :

(( روزی جهت شرفیابی به حضور امام محمد باقر (ع) اجازه خواستم ، گفتند که عده ای خدمت آن حضرت هستند ، لذا اندکی صبر کردم تا آنها خارج شوند.

پس کسانی خارج شدند که آنها را نمی شناختم و غریب به نظر می آمدند .

چون اجازه شرفیابی گرفتم داخل شدم و به حضرت عرض کردم فدایت شوم ،الان زمان حکومت بنی امیه است و شمشیرهای آنها خون ریز می باشد امام فرمود :

ای ابا حمزه! اینان گروهی از شیعیان از طایفه (( جن )) بودند و آمده بودند تا از مسائل دینی خود سوال کنند . ( جن و شیطان،ص۶۵)

• آیا فرشتگان و شیاطین از تبار جنیانند ؟

همانطور که گفته شد بنا بر قرآن کریم سه موجود انسان ، فرشته و جن دارای عقل و شعورند و بنا بر مصلحت خداوند در صحنه گیتی ظاهر شدند و نامی از شیطان به طور مستقل به میان آورده نشده است .

شیطان یا باید از جنس فرشته باشد و یا از جنس جن .

بهتر است باز از قرآن کریم مدد بگیریم :

(( آنگاه که به فرشتگان گفتیم تا آدم را سجده کنید همه جز ابلیس که از جن بود و از فرمان پروردگارش سر برتافت سجده کردند ))(سوره کهف آیه ۵۰ ) .

هم چنین خداوند در قرآن کریم فرشتگان را معصوم و مبرا از خطا و گناه دانسته :

(( فرشتگان هرگز نافرمانی خدا را نمی کنند و همان کاری را می کنند که به آن مامور شده اند )) سوره تحریم آیه ۶ )

و بنا به روایتی از رسول خدا(ص) : فرشتگان از نور آفریده شده اند .

بنابراین ابلیس که بزرگترین خطا را در درگاه خداوند مرتکب شده هرگز نمی تواند از جنس فرشته باشد . ( اگر چه با همه این مستندات هنوز هم در بین علمای اسلامی در نوع خلقت ذاتی شیطان اختلاف نظر وجود دارد .

اجنه

• ارواح شریر کدامند و چه تفاوتی با جن دارند ؟

مطالعات بر روی آثار بشر بدوی از قبیل نقاشی ها و کنده کاریهای غارها نشان می دهد که انسان از ابتدای آفرینش وجود موجوداتی غیر از خود را در محیط پیرامونش حس کرده است .

موجوداتی که ترس،وحشت و حتی نوعی پرستش و کرنش را در آنها ایجاد می کرده است .

پس از اختراع زبان و خط ، هر قوم و قبیله ای نامی بر آنان گذاردن و برای ارتباط یا دفع آنان آدابی را برای خود قائل شدند و این آداب نسل به نسل تداوم یافت چنان که امروز هنوز در آفریقا رسومی را با همان وش سنتی برای ارتباط با این موجودات و یا دفع آنان صورت می گیرد .
به عنوان مثال در آیین مسیحیت،جن گیری یک سابقه دیرینه دارد که اغلب کشیش ها اقدام به آن می کنند و در واقع معتقدند که شیطان در قالب جسم فردی رسوخ می کند .

البته تقریبا به غیر از مسلمانان همگی این موجودات را ارواح شریر می نامند و برای دفع شر آنان اعتقادات مخصوص به خود دارند .

مثلا برخی از اروپاییان امروزی بر مبنای یک تفکر سنتی وقتی در خیابان راه می روند دستهای خود را تکان می دهند تا از ارواح شریر دور بمانند و یا در روز معینی از سال مراسمی برپا می کنند که در آن عده ای بسیار از مردم لباسی شبیه به لباس اتاق عمل می پوشند، بوقی در دست می گیرند و در آن می دمند .

اما بنا بر اعتقادات مسلمانان تنها موجودات ماوراء الطبیعه فرشته ها و جن ها هستند و روح انسان وقتی کاملا از بدن انسان خارج شود نه تنها قدرتی ندارد بلکه انسان هم نمی تواند هیچ گونه تسلطی بر آن داشته باشد ، مگر به خواست خداوند .
در کتاب (( ارتباط ارواح )) این طور آمده است :

” تسلط ارواح عقب مانده بر انسان ها را در اصطلاح عامیانه جن زدگی می گویند ” که در واقع به همان مفهوم افسون و تسخیر است .

همه چیز درباره اجنه

ما استفاده از این اصطلاحات را به دو علت صلاح نمی دانیم :

اول این که جن واژه ای است مخصوص موجودات هوشمند که بر طبق روایتی عامیانه معمولا برای ایجاد شر خلق گشته اند و همواره محکوم به بدی کردن می باشند حال آن که هیچ موجودی به خاطر بدی کردن آفریده نمی شود، مشیت پروردگار چنان است که راه تکامل و تعالی همواره به روی تمام موجودات هوشمند باز باشد .

دوم این که اصطلاح (( جن زدگی )) غالبا بدین معنی به کار می رود که جسم شخص جن زده را یک جن دیگر و یا روح متصرف شود .

یعنی در واقع دو نوع سکونت در قالب یک بدن و این فقط یک نوع استثناست نه یک تصرف یا دشمنی و آزار ، بدین جهت واژه جن زدگی به مفهوم عامیانه آن برای ما قابل قبول نیست .
آنچه از این متون و بسیاری از متون دیگر بر می آید این است که واژه (( جن )) در فرهنگ های دیگر نیز وجود دارد ولی عموما آن را شیطان و یا ارواح شریر می نامند در حالی که ما مسلمانان معتقدیم که در میان جنیان ، جن صالح و نیکوکار نیز وجود دارد .
اسماعیل حسین زاده سرابی در کتاب (( سیمای جن )) این طور می نویسد :
سالها پیش در مشهد مسئله احضار روح غوغایی عجیب به راه انداخته بود تا این که دو نفر از علمای معتبر مشهد خواستار شرکت در آن مجلس شدند و پس از حضور از نزدیک جریان حرکت میز را مشاهده کردند .

در جلسه دیگر یکی از آن دو درخواست کرد که میز (مقصود میز مخصوص احضار روح است که روی آن همه حروف نوشته شده و جن ها توسط اشاره ای میز را تکان می دهند تا روی حرف مورد نظر بایستد ) را بگردانند، این عالم چون دارای علوم و معنویت خاصی بود و راه مکالمه صحیح با موجودات نامرئی را بلد بود گرداننده میز را به اسمایی که حضرت سلیمان (ع) می دانست و با آن اسما ، جنیان را مسخر کرده بود ، قسم داده و پرسیده بود :
شما روح انسان هستید یا موجود دیگری ؟ و شروع به خواندن حروف الفبا کرده و در نهایت این جمله حاصل شد : ” من جن هستم ” .
زمردیان نیز در کتاب ” شیطان کیست ” میگوید :

مدتهاست ( ارتباط گیرندگان با روح ) با وسیله های گوناگون با جن تماس می گیرند …. البته جن خود را به آنها با نام روح یکی از افراد معرفی می کند و آنها بر این باورند که با روح آدمی تماس گرفته اند ، در حالی که اغلب تماس آن ها با جن و شیطان است .

همه چیز درباره اجنه

• آیا جن علم غیب دارد ؟

قابلیت های موجود در جن که ناشی از نوع خلقتش می باشد ( مانند پنهان بودن از چشم ، طی الارض کردن و غیره ) این تصور را در ذهن انسان ها ایجاد می کند که این موجودات از عالم غیب آگاهند .

البته بسیاری از ارتباط برقرار کنندگان آگاهانه به قصد سوء استفاده و فریب مردم و یا نا آگاهانه به این باورها دامن زده اند ولی حقیقت آن است که تنها خداوند است که آگاه به غیب می باشد و لاغیر . چنان چه می فرماید :
“خداوند دانای غیب است و غیب خود را بر هیچ کس آشکار نمی سازد ، مگر بر آن پیامبری که از آن خشنود باشد ” .

و البته بسیار دیده شده در جریان همین احضار روح که ما آن را احضار جن می دانیم، جنیان توانسته اند پاسخ های درست و مناسبی را ارائه دهند که آن را نباید ناشی از علم غیب آنان دانست ،

زیرا جن ها از آنجایی که به راحتی می توانند طی طریق کنند ، می توانند از همنوعان خود که در جریان ماجرا قرار دارند پاسخ را جویا شده و به شخص رابط اطلاع دهند و یا از امکانات دیگری استفاده کنند که ما از آن بی خبریم .
به هر حال علم غیب چه برای انسان و چه برای جن منتفی است مگر برای عده ای خاص که از طرف خداوند این توانایی برایشان ممکن می شود .

همه چیز درباره اجنه

• ترس از جن

” آیا باید از جن ها ترسید ؟ “برای در امان ماندن از آنها چه باید کرد ؟

ظرفیت ها و عکس العمل های انسانها در ارتباط با موجودات ناشناخته بسیار متفاوت و غیر قابل پیش بینی است .

بنابر اعتقاداتی که سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده همواره جن ها موجوداتی آزار دهنده و موجب شر و فساد بوده اند ، هرگاه بیماری لاعلاجی پیش آمده و یا اتفاق غیر قابل توجیهی روی داده به جن و شیطان نسبت داده شده است .
موارد زیادی از بیماران روان پریش دیده شده اند که بیماری خود را ناشی از دیدن این موجودات می دانند و از سوی اطرافیان جن زده لقب گرفته اند .

مسلم است که وحشت ، ترس و اضطراب بیش از حد ، موجب بسیاری از اختلالات روحی و روانی خواهد شد .

به راستی کدام انسان است که در برخورد با این موجودات بیم در دلش راه نیابد ؟ ولی آیا می توان همه این بیماری ها را منسوب به جن و شیاطین دانست ؟
به طور حتم شما هم عارضه (( آل زدگی )) را به کرات از سالخوردگان شنیده اید .

عارضه ای که مردم در ایام قدیم و امروزه در برخی از روستاها و مناطق دور افتاده آن را باور داشته و معتقدند که این موجود جان زائو و طفلش را به خطر می اندازد . ( چنان که چند سیخ پیاز پوست کنده را در بالای سر زائو می گذاشتند تا آل و جن از بوی بد پیاز فرار کرده و به زائو نزدیک نشوند ) .

در حالی که امروزه از طریق علمی ثابت شده است که عامل بسیاری از بیماری ها ، میکروب و موجودات میکروسکوپی بوده و وجود میکروب و نفوذ آن در بدن ضعیف زائو و طفلش موجب بیماری می شده و خاصیت میکروب زدایی پیاز عامل سلامت و محافظت بوده و نه بوی بد آن .
و یا عوام بیماری بسیاری از کسانی که به صرع گرفتارند را به جن ها نسبت می دهند .

همه چیز درباره اجنه

حال این ها تا چه حد واقعیت دارند ، سوالی است که می توان با استناد بر این آیه آن را پاسخ داد :

” آنان که ربا می خورند ، در قیامت چون کسانی از قبر بر میخیزند که به افسون شیطان دیوانه شده اند ” ( سوره جن آیه ۲۶ و ۲۷ ) .
بنابر این بسیاری از اعمال نادرستی که جنبه شیطانی دارند و در واقع در اثر نفوذ شیطان در روح انسان اعمال می شوند موجب اختلال روحی ، روانی گشته و در واقع یک جنون شیطانی را در فرد ایجاد می کنند .
علامه طباطبایی( ره ) می گوید : ( تشبیهی که در این آیه شده که ربا خوار را به کسی تشبیه کرده که از طریق تماس با شیطان دیوانه شده ، خالی از این معنا نیست که چنین چیزی ” دیوانه شدن” امری است ممکن ، چون هر چند آیه شریفه دلالت ندارد که همه دیوانگان در اثر ” مس شیطان ” دیوانه شده اند ولی این قدر دلالت دارد که بعضی از جنون ها در اثر مس شیطان رخ می دهد ) . ( سوره بقره آیه ۲۵۷ ) .

همه چیز درباره اجنه
شاید بهترین راه برای در امان ماندن از آزار جنیان بالا بردن دانش و آگاهی نسبت به آنهاست .

چرا که جنیان نیز مانند انسان خوب و بد دارند و از آنجایی که در میان انسان ها زندگی می کنند و تعدادشان نیز بسیار زیادتر از انسانه است دیدار با آنها برای هیچ کس غیر ممکن نیست .

ولی چه بسا بسیاری از اختلالات روحی ، روانی که به جسم هم آسیب جدی وارد می سازد ناشی از دیدار با یک جن خوب و نیکوکار بوده و تنها ترس از دیدار با این موجود ، فرد را دچار عارضه ساخته و هیچ قصد و عمدی از سوی جنیان در کار نبوده است .