هیپنوتیزم چیست ؟

هیپنوتیزم چیست ؟

هیپنوتیزم چیست ؟

هیپنوتیزم امروزه موارد استفاده بسیار زیادی در پزشکی دارد . همان گونه که گفته شد برخلاف اغلب مردم که عقیده دارند خلسه عمیق جهت درمان ضروریست ، یک خلسه خفیف تا متوسط برای درمان های پزشکی کاملا کافی است . نکته مهم این است که باید به تلقینات وارده در هیپنوتیزم برای اثر کردن فرصت داد . تلقینات وارده مانند این است که شما دانه هایی در زمین کاشته اید که به مرور رشد می کنند و تبدیل به گل های زیبا می شوند .

از هیپنوتیزم چه می دانید ؟

اگر کتاب ژوزف بالسامو و یا غرش طوفان شاهکار الکساندر دوما را خوانده باشید ، احتمالا وقتی واژه هیپنوتیزم را می شنوید ، به یاد انسانی می افتید با قیافه ای کاملا مرموز و چشمانی تاریک و سیاه که از یک قدرت ماوراءالطبیعه برخوردار بوده و قادر است با انجام کارهای عجیب و غریب بر روی سایرین اثر بگذارد . حتی شاید فکر کنید این شخص با توجه به قدرت خاصی که دارد قادر است بسیاری از موجودات زنده را تحت کنترل خود در آورده و بر آنها حکومت کند . ممکن است نمونه این اعمال را در فیلم ها و یا نمایش های تلویزیونی دیده باشید .

 پس از دیدن یک نمایش و یا فکر کردن به آن احتمالا به این فکر می کنید که دنیای ماوراءالطبیعه چه دنیای زیبا و قدرتمندی است و حتی شاید پیش خود تجسم کنید که اگر شما نیز قدرت داشتید و  یاد میگرفتید چه آدم نیرومندی می شدید ، ولی اشتباه نکنید !!! هیپنوتیزم یک علم است . علمی مانند سایر علوم که در تسخیر یک یا چند نفر نیست و هر کسی می تواند آن را فرا بگیرد . برخلاف نمایش های تلویزیونی که حتی شاید مانند جادوگری به نظر برسند ، این یک علم مفید و کمک کننده به علم پزشکی بوده و در درمان بسیاری از بیماری ها موثر شناخته شده است .

عدم آگاهی کافی در مورد هیپنوتیزم و مبانی و کاربردهای آن در جامعه باعث شده اند تا این علم همانند یک علم مرموز و دست نیافتنی و یا حتی خطرناک به نظر برسد حال آنکه هیچ گونه رمز و رازی در آن وجود ندارد .

روش های هیپنوتیزم

این مطلب را از دست ندهید!  هیپنوتیزم ، کشف نبوغ و استعداد
  • روش های هیپنوتیزم

توجه داشته باشید که هیچ روش منفردی جهت هیپنوتیزم وجود ندارد که در تمامی افراد موثر باشد . ممکن است یک تکنیک برای یک فرد کاملا مناسب باشد ولی در دیگران اثر نکند .تجربه زیاد و دانش کافی به فرد کمک می کند تا متوجه شود کدام روش برای آن فرد بهتر است .

کار یک پزشک خبره از یک فرد آماتور یا شعبده باز بسیار سخت تر است زیرا وی بر خلاف یک فرد آماتور ، نمی تواند بیمارانش را انتخاب کند و باید بتواند که همه را هیپنوتیزم کند .

فرد هیپنوتیزم کننده باید در ابتدا از میزان اطلاعات بیماران آگاهی پیدا کرده و هرگونه تردید آن ها را رفع کند . باید توضیح داده شود که خلسه عمیق در اولین تلاش فقط در درصد کمی از مردم اتفاق می افتد و لازم است حتما به بیمار گفته شود که یک خلسه سبک یا متوسط برای درمان بیماری وی کافی است .

ایجاد آرامش و راحتی کافی برای بیمار کاملا ضروری است . معمولا اتاقی که در آن هیپنوتیزم انجام می شود باید تا حد ممکن ساکت ، آرام و غیر تاریک بوده و به اندازه کافی گرما داشته باشد . سرما خود مانع انجام این کار است.بیمار معمولا بر روی یک صندلی راحتی نشسته و یا در صورتی که تمایل داشته باشد بر روی یک کاناپه دراز می کشد . البته در موارد نادر برخی بیماران ترجیح می دهند در حالت ایستاده باشند . انتخاب روش مناسب به بسیاری از فاکتورها بستگی دارد که پزشک بر اساس آنها روش مناسب را انتخاب می کند .

پزشک باید بتواند در صورت لزوم و بدون اینکه شک بیمار را برانگیزاند ، روش را عوض کرده و بهترین روش برای آن فرد را انتخاب کند . از روش های مختلفی جهت انجام هیپنوتیزم استفاده می شود . یکی از معروف ترین این روش ها روش استفاده از نگاه خیره به همراه تلقین کلامی است .

هیپنوتیزم چیست ؟

در این روش از فرد خواسته می شود تا بطور ثابت به یک جسم روشن که کمی بالاتر از چشمانش نگه داشته شده بنگرد . فرد هیپنوتیزم کننده در این حین کارهای لازمه را انجام داده و و چشمان بیمار به مرور بسته شده و به حالت خلسه می رود . معمولا در آخر به بیمار گفته می شود که در جلسه بعدی سریع تر و راحت تر به خلسه خواهد رفت و سپس بیمار را بیدار می کنند. برای بیدار کردن بیمار روش های مختلفی وجود دارند .

مثلا فرد درمان کننده به بیمار میگوید ( وقتی من تا ۷ شمردم تو بیدار شده ای ) ویا وقتی ( که من تا ۳ شمردم و و بعد بشکن زدم بیدار شده ای ) .

روش دیگر انجام هیپنوتیزم ، روش خیره بطور مستقیم است که در طی آن پزشک از بیمار می خواهد که مستقیما به چشمان وی نگاه کند . در تکنیک شمارش بیمار با شمارش فرد درمان کننده چشمانش را باز و بسته می کند . روش های دیگری که در بعضی از منابع ذکر شده اند عبارت است از : تزریق دارو ، استفاده از موسیقی و تغییر خواب طبیعی .

درمان با هیپنوتیزم

این مطلب را از دست ندهید!  هیپنوتیزم ، کشف نبوغ و استعداد
  • هیپنوتیزم در درمان بیماری ها

هیپنوتیزم امروزه موارد استفاده بسیار زیادی در پزشکی دارد . همان گونه که گفته شد برخلاف اغلب مردم که عقیده دارند خلسه عمیق جهت درمان ضروریست ، یک خلسه خفیف تا متوسط برای درمان های پزشکی کاملا کافی است . نکته مهم این است که باید به تلقینات وارده برای اثر کردن فرصت داد . تلقینات وارده مانند این است که شما دانه هایی در زمین کاشته اید که به مرور رشد می کنند و تبدیل به گل های زیبا می شوند .

شما باید با حوصله باشید و برای اثر کردن تلقینات فرصت بدهید . هیپنوتیزم برای درمان حالات اضطرابی ، هیستری ، اعتیاد به الکل و سیگار ، ناتوانی جنسی ، لکنت زبان ، بی خوابی ، تیک ها و جویدن ناخن بسیار موثر بوده است . علاوه بر این ، در کنترل و کاهش استرس و هیجانات و حالات و بیماری هایی که در اثر استرس تشدید میشوند نظیر زخم معده ، فشار خون به دلایل غیر کلیوی ، آسم ، میگرن ، آرتریت روماتوئید ، برخی بیماری های پوستی هیپنوتیزم به خوبی خود را نشان داده است ، همچنین می تواند به عنوان بی حس کننده و یا تسهیل کننده زایمان بکار رود .

یک پزشک اسکاتلندی به نام جیمز اسدیل در اواسط قرن نوزدهم در هند با استفاده از هیپنوتیزم به عنوان بیهوش کننده در حدود ۲۰۰ عمل جراحی بزرگ نظیر قطع پا انجام داد .

به عقیده بسیاری از محققان چنانچه درست و توسط یک پزشک مجرب و کارآزموده در این زمینه استفاده شود ، کاملا بی خطر بوده و مانند سایر فرآیندهای درمانی است . در غیر این صورت می تواند عوارض جسمانی و روانی داشته باشد که از یک حالت سرخوردگی و سرگیجه تا توهمات و فراموشی هستند .

هیپنوتیزم چیست ؟

  • چه کسانی را می توان هیپنوتیزم کرد ؟

تحقیقات نشان داده اند که ۹۰ تا ۹۵ درصد از مردم این قابلیت را دارند و فقط ۵ تا ۱۰ درصد قابل هیپنوتیزم شدن نیستند .

البته این بدان معنا نیست که که تمامی این ۹۵ درصد می توانند ، سریع و راحت به مرحله خلسه عمیق بروند . از این تعداد ، ۱۰ درصد از آنها فقط به مرحله خلسه خیلی سبک می روند ، ۲۵ درصد وارد خلسه سبک ، و ۳۵ درصد خلسه متوسط می شوند ، و قابلیت رسیدن به عمیق ترین مراحل خلسه فقط در ۲۵ درصد از جمعیت امکان پذیر است ، یعنی یک نفر از هر چهار نفر .

در کل مناسبترین افراد کسانی هستند که سالم بوده و هوش و قوه تخیل قوی تری دارند .هرچه فرد بتواند بیشتر تمرکز کند برای هیپنوتیزم مناسب تر است . به همین جهت است که هیپنوتیزم کردن افراد عصبی و مضطرب در ابتدا مشکل است چرا که آنها قدرت تمرکز مغزی کمتری دارند ، هم چنین افراد عقب مانده ذهنی به دلیل آنکه نمی توانند تمرکز کنند ، هیپنوتیزم پذیر نیستند .

 هیچ تفاوتی بین زن و مرد یا نژادهای گوناگون وجود ندارد ، هیپنوتیزم کردن افراد جوان بسیار راحت تر از افراد مسن است و بهتری سن برای انجام هیپنوتیزم را ۱۸ تا ۲۸ سالگی می دانند . البته معنای این حرف آن نیست که افراد سالخورده را نمیتوان وارد خلسه کرد بلکه باید خاطر نشان کرد که هیپنوتیزم در مورد آنها نیز انجام می شود ولی به راحتی افراد جوان نیست .

هیپنوتیزم چیست ؟

این مطلب را از دست ندهید!  هیپنوتیزم ، کشف نبوغ و استعداد

تحقیقات نشان داده اند افرادی که در خواب راه می روند و یا در خواب با خود حرف می زنند و یا آنها که لکنت زبان دارند ، سریعتر و راحت تر هیپنوتیزم می شوند . در طرف مقابل ، افرادی که از بی خوابی رنج می برند موارد مشکل تری هستند . زیرا اصولا ایده به خواب رفتن برای آنها مشکل است و بطور غیر عادی با آن می جنگند . این افراد پس از چند جلسه می توانند یاد بگیرند که آرامش خود را حفظ کرده و راحت تر باشند .

به غیر از خصوصیات کلی که در بالا گفته شد ، چندین آزمون نیز وجود دارد که به درمان کننده کمک می کند تا یک ایده خوب در مورد هیپنوتیزم پذیری فرد به دست بیاورد . یکی از این آزمون ها hard-clasping نام دارد . در طی این آزمون از فرد خواسته می شود که انگشتانش را به هم گره کرده و فکر کند که دستانش را از هم جدا کرده است و چنانچه آن فرد هیپنوتیزم شونده خوب و سریعی باشد تحت تلقین قادر به جدا ساختن دستانش از هم نخواهد بود .

برای یادگیری بیشتر روشهای عملی و استفاده های بسیار مفید از این علم با ما همراه باشید و نوشته های ما را در بخش هیپنوتیزم دنبال کنید .