چاکرای اول ، چاکرای ریشه یا مولادهارا

چاکرای اول ، چاکرای ریشه یا مولادهارا

چاکرای اول چاکرای ریشه

چاکرای اول ، چاکرای ریشه یا مولادهارا

محل : بین مقعد و اندام تناسلی ، به دنبالچه مرتبط است و به طرف پایین باز می شود .

غدد مربوطه : غدد فوق کلیوی

هورمون های مربوطه : آدرنالین و نورآدرنالین

بخش های مربوطه : تمام قسمت های سخت ، ستون فقرات ، استخوان ها ، دندان ها ، ناخن ها ، پاها ، مقعد ، روده ها ، غدد پروستات ، خون ، تکثیر سلولی

حس : بویایی

رنگ : قرمز آتشی

عنصر وابسته : خاک

زمینه : اولین انرژی حیاتی ، اولین مراقبت پیوند با زمین و دنیای مادی ، استحکام ، قدرت موفق شدن

جهت چرخش چاکرا : در زنان به سمت چپ یعنی خلاف عقربه های ساعت و در مردان به سمت راست یعنی در جهت عقربه های ساعت

امکان پاکسازی و فعال ساختن چاکرای اول ، چاکرای ریشه یا مولادهارا

لذت بردن از سپیده دم ، طلوع و غروب خورشید ، خاک تازه

نوع یوگا : هاتایوگا ، کندامین یوگا

سیاره های وابسته : کیوان ، مریخ ، پلوتون

توضیحات :

این چاکرا از نظر احساسی با میل به زندگی و شادابی و از نظر فیزیکی با سیستم ایمنی بدن در ارتباط است .

این چاکرا تنظیم کننده اعمالی است که بدن و جسم را زنده نگه می دارد .

در این چاکرا است که با زمین مرتبط می شویم و انرژی های زمینی ( نیروی عاطفی ، عشق و صبر ) رادریافت و تجربه می کنیم .

چاکرای اول اساس و پایه نیروی حیاتی تمام چاکراهای بالاتر را شکل داده و سرچشمه نیروی حیات است . این چاکرا منبع انرژی کندالینی است .

بنای زندگی ،  به دست آوردن امنیت مادی ، حفظ تنازع بقای گونه ها با تشکیل خانواده و رابطه جنسی به عنوان یک عمل فیزیکی و بچه دار شدن هم از اعمال مربوط به این چاکرا هستند .

وقتی نیروی حیات در این چاکرا به درستی عمل نماید ، شخص اشتیاقی مبرم به زندگی در جهان فیزیکی دارد و با انتقال انرژی به اطرافیان و حوزه انرژی آنها هم چون یک مولد نیرو عمل می کن. او اشتیاقی راستین برای زیستن دارد .

رنگ قرمز که رنگ این چاکرا می باشد جسم فیزیکی را تحریک می کند و سرزندگی و انرژی به جسم داده و روح را سرزنده و با هیجان می کند . رنگ قرمز جرات ، نیرو و قدرت ، استواری و سلامتی می بخشد.

قرمز سبب غلبه بر بی حالی و افسردگی ، ترس یا دلتنگی می شود. قرمز رنگ آتش است . قرمز تعصب شدید ، غیرت و هیجان است .

افرادی که برافروخته و سرخ رنگ هستند ناخودآگاه احساس سرزندگی و پرتلاش بودن را به شما منتقل می کنند و الگو و نمادی هستند از یک فرد پر تحرک!

آنچه برداشت می شود این است که نیروی حیات مادی و جسمی از رنگ سرخ است .

زمانی که در این چاکرا مانعی ایجاد گردد شخص از فعالیت جسمی سر باز می زند و انرژیش کاهش می یابد و حتی ممکن است علیل و ناتوان گردد.

چنین فردی فاقد قدرت و توان جسمی است .

این مطلب را از دست ندهید!  چاکرا چیست ؟

بطور مثال اگر چاکرای اول به اندازه کافی کار نکند احساس عدم تعادل خواهید کرد یا انگار فرش از زیر پا کشیده شود در حالی که محکم ایستاده اید .

اگر چاکرای اول بیش از حد کار کند ممکن است از کوره در بروید و عصبانی و پرخاشگر شوید و این ممکن است زمانی باشد که چیزهایی که شما را مشغول و سرگرم ساخته توسط دیگران یا شرایط مورد سوال قرار گیرد . در نهایت در زمانی که احساس عدم امنیت می کنید با خشم و غضب و زود از کوره در رفتن حالت دفاعی می گیرید .

از نظر احساسی کم تحمل می شوید ، همچنین ممکن است افراط در مسایل احساسی و هیجانی مثل غذای خوب ، الکل و غیره … داشته باشید .

در کارهایتان به شدت در حالت دو دلی و شک و تردید به سر می برید و زندگی را اغلب هم چون بار سنگینی احساس می کنید به جای آنکه از زندگی لذت ببرید و شاد باشید .

به طور کل اختلال در انرژی موجود در این چاکرا موجب بیماری هایی مثل افسردگی و بی حالی ، اعتیاد ( به هر چیزی ) رماتیسم ، رعشه و کم خونی می شود .

 همین طور بیماران بستری بر اثر نحیفی و لاغری و ضعف جسمانی و بیماران حادثه ها و مجروحان جسمانی نیاز شدید به انرژی در این چاکرا دارند .

اما انرژی دادن به این چاکرا در کودکان هابپراکتیو ، بیماران پر تحرک عصبی ، پارکینسون ، مجنونان ، افراد عصبی و … موجب تاثیر منفی خواهد شد .

تغذیه رنگی :

رنگ طبیعی خوراکی ها و غذاهایی که می خوریم فرکانس ارتعاشی همان رنگ را دسترس ما قرار می دهد و بر روی چاکرای خاصی تاثیر می گذارد .

جگر قرمز ، دل ، قلوه ، چغندر قند ، تمشک قرمز ، گیلاس قرمز ، انگور قرمز ، آلوی قرمز ، فلفل قرمز ، سیب سرخ ، گوجه فرنگی و هر چه قرمز است .

اثرات رنگ لباس ها بر روی بدن

رنگ لباس ها به دلیل حساسیت نوری سلول های بدن بر ما اثر می گذارند بنابراین بهتر است لباسی که بپوشیم که به رنگ آن نیاز داریم اما فراموش نکنید که هر لباسی اعم از کت ، پیراهن یا بلوز یا مانتو به تن می کنید لباس زیر شما باید سفید باشد .

اگر لباستان از پارچه نخی یا ابریشم و یا پشم با رنگ طبیعی باشد بهتر از لباسهای مصنوعی با رنگ مصنوعی است .

چاکرای اول چاکرای ریشه

چاکرای اول ، چاکرای ریشه یا مولادهارا را بشناسیم

چاکرای اول در جایی بین مقعد و اندام تناسلی قرار دارد ، با دنبالچه مرتبط است و به طرف زمین باز می شود . چاکرای اول یا چاکرای ریشه ما را با دنیای فیزیکی وصل می کند .

انرژی های کیهانی را به بدن فیزیکی و سطح مادی بدن می فرستد . آنهایی که موفق به گشودن و فعال کردن این چاکرا شده اند حیات بر روی کره زمین را کاملا قبول دارند و به وجود فیزیکی شان پاسخ مثبت می دهند و برای زندگی کردن آمادگی دارند و هماهنگ با نیروهای مادی عمل می کنند .

رنگ این چاکرا قرمز است . قرمز رنگ انرژی و فعالیتی است که از هسته درونی سیاره ما بیرون می زند و به ما ثبات دنیوی می دهد. در عین حال انرژی لازم برای ابراز وجود خلاق می دهد .

رنگ قرمز این چاکرا نیروی فوق العاده زیادی تولید می کند . ما بوسیله این چاکرا از زمین انرژی های لازم را دریافت می کنیم .

این چاکرا اگر بی موقع یا بعللی ناخواسته صد در صد باز شود ، به دلیل انرژی های زیادی که تولید می کند خارج از حد تحمل شده و باعث سوختن سپر حفاظتی انسان ( هاله ) می گردد که این باعث مرگ یا دیوانگی شخص خواهد شد .

پس به خاطر داشته باشید از دستکاری چاکرای اول با مدیتیشن و بدون استاد جدا خودداری کنید .

چینی ها معتقدند این چاکرا جایگاه اصلی ناخودآگاه جمعی است و از طریق این چاکرا می توان به دانش انباشته شده ی ناخودآگاه جمعی دست یافت .

برای حفظ تعادل درونی ، این چاکرا باید هماهنگ با چاکراهای دیگر عمل کند .

این مطلب را از دست ندهید!  چاکرای دوم ، چاکرای خاجی یا سوادهیستانا

موسیقی درمانی چاکرای اول

مناسب ترین موزیک برای فعال کردن چاکرای ریشه موسیقی است که ریتم یکنواخت و موکدی دارد .

به منظور هماهنگ کردن چاکرای اول از صداهای طبیعت می توانید بهره ببرید و اگر به آن دسترسی ندارید می توانید به موسیقی های ضبط شده از صدای طبیعت گوش دهید .

ما به خاطر سهولت در دسترسی شما به این فایل های صوتی ، تعداد زیادی از موسیقی های متناسب با فعال سازی چاکراها ، مدیتیشن و مراقبه ، یوگا و…. را به صورت رایگان در بخش موزیک های آرامش بخش در همین سایت قرار داده ایم که امیدواریم مورد استفاده واقع شده و بهترین نتیجه را از آنها بگیرید .

چاکرای اول چاکرای ریشه

رایحه درمانی چاکرای اول

پودر میخک و روغن میخک کمک می کند تا گره انرژی های درون چاکرای ریشه باز شود .

روش هایی برای پاکسازی چاکرای اول

مشاهده ی رنگ قرمز آتشین خورشید به هنگام طلوع و غروب و یا تابش طلوع و غروب باعث می شود که چاکرای اول احیا و هماهنگ شده و فضای بسته و محدود درون آن را باز می کند .

نشستن بر روی خاک و بوی خاک را نفس کشیدن تاثیر بسیار خوبی بر چاکرای اول خواهد داشت .

 رنگ قرمز رنگی است که به شما شور و شهامت و سرزندگی می بخشد .

اگر این رنگ قرمز با سایه از رنگ آبی آمیخته شود به شما کمک خواهد کرد تا عشق حب دنیا با انرژی روحانی در وجودتان تلفیق شود .

اگر کسی عمدتا از راه چاکرای اول زندگی کند به بیشترین زمان خواب نیاز دارد که حدود ده تا دوازده ساعت است و طرز خوابیدنش ترجیحا به روی شکم است .

نکته : خود هیپنوتیزم و مدیتیشن دو راه عالی و موفقیت آمیز برای پاکسازی و فعالسازی چاکراها هستند .

عملکرد ناموزون چاکرای اول

عملکرد ناموزون این چاکرا باعث می شود که افکار و اعمالتان عمدتا حول محور مالکیت های مادی و آسایش خاطر دور بزند و در مسایل احساسی و هیجانی دچار افراط خواهید شد .

شما می خواهید هر  کاری که دلتان خواست انجام بدهید بدون آن که به نتیجه اش فکر کنید و در عین حال دستیابی به آن ها برایتان مشکل است . تمایل زیادی برای حفظ فاصله و امنیت دارید . در سطح فیزیک اغلب با یبوست مزاج و اضافه وزن رو به رو هستید .

کسی که چاکرای اول او عملکرد ناموزونی دارد بیشتر به فکر رفع نیازهای شخصی خود بوده و نسبت به خواسته های دیگران به طور ناخودآگاه بی توجه است .

خشم و از کوره در رفتن مکانیزم دفاعی است که معمولا به هنگام احساس عدم امنیت بیشتر مورد استفاده ی این افراد قرار می گیرد.

دنیا برای این افراد جایی است که باید مورد استفاده بشر قرار بگیرد از این رو در این روزها سوء استفاده از منابع طبیعی و از بین بردن تعادل طبیعی زمین دال بر اختلال عملکرد چاکرای ریشه اکثر جمعیت دنیاست .

افرادی که دائما دچار تردید و دودلی می شوند با کم کاری این چاکرا روبه رو هستند .

در اغلب اوقات زندگی را هم چون بار سنگینی احساس می کنند و به جای لذت بردن اکثر مواقع در آرزوی راه آسان و کم دردسر برای زندگی هستند .

چاکرای اول چاکرای ریشه

این مطلب را از دست ندهید!  چشم سوم و رؤیت هاله نورانی

۷ راه ساده برای گشودن چاکرای ریشه

۱. ایستادن

اگر احساس کردید قدری از قدرت تصمیم‌گیری و خردمندی‌تان را از دست داده‌اید، بایستید و پاهای‌تان را به عرض شانه باز کنید، و بخش فوقانی بدن‌تان را آزاد و رها کنید. بازو‌های‌تان را به راحتی و در آرامش اطراف‌تان رها کنید و اجازه دهید باسن‌تان کمی به سمت جلو بیاید. نفس عمیق بکشید و با هر بازدم احساس کنید اتصال‌تان به زمین عمیق‌تر می‌شود.

۲. شستشو و آبکشی

دوش گرفتن ساده می‌تواند به تصفیه و تعادل چاکرای ریشه کمک کند. هنگام حمام کردن کاملا به جسم‌تان آگاه باشید؛ آگاهی عمیق ابزاری فوق‌العاده برای درمان چاکرای اول به شمار می‌رود.

۳. تحرک

حرکات بدنی روزانه، از دویدن گرفته تا انجام کارهای روزمره در خانه به عنوان یکی از بهترین راه‌ها برای درمان چاکرای ریشه به شمار می‌روند. در این میان، آگاهی از بدن و تجربه‌ی احساس تحرک نکته‌ای کلیدی به شمار می‌رود. وجود آگاهی برای درمان این چاکرا بسیار ضروری است.

۴. پیاده‌روی آگاهانه

خواه در طبیعت پیاده‌روی می‌کنید و خواه در خیابان شلوغ یک شهر، باید هر یک از قدم‌های‌تان را آگاهانه بردارید. بر هر نفس‌ و هر صدای پای‌تان تمرکز کنید. با هر قدم، احساسی را که هر لحظه با لمس زمین توسط پاهای‌تان به شما دست می‌دهد، به ذهن‌تان بسپارید. آگاهی از چیزی به این اندازه زمینی می‌تواند چاکرای ریشه‌تان را فعال، و شما را به زمین متصل کند.

۵. رنگ قرمز

پوشیدن لباس‌هایی با رنگ قرمز یا استفاده از قرمز در دکوراسیون خانه یا محل کارتان عاملی است ظریف و مهم، برای یادآوری آگاهی از انرژی اولیه و مرکزیِ چاکرای ریشه‌تان. حتی می‌توانید یک قدم فراتر گذارید و رنگ قرمز را در ذهن خود مجسم یا با آن مراقبه کنید. به عنوان مثال، برای چند ثانیه یا حتی چند دقیقه، شعاعی درخشنده از گلوله‌ی انرژی قرمز رنگی را در پایه‌ی ستون فقرات‌تان تجسم کنید. سپس این‌گونه تصور کنید که این شعاع درخشنده روشن‌تر می‌شود و به سمت پایین حرکت می‌نماید، تا این‌که اندام تحتانی‌تان را به طور کامل محو، و شما را به زمین متصل می‌کند.

۶. برقصید

رقصیدن یکی از راه‌های عالی برای گشودن چاکرای ریشه‌تان است. خواه در برابر عموم مردم برقصید و خواه پشت‌ درهای بسته، نکته‌ی کلیدی این است که اجازه دهید وزن آهنگ شما را هدایت کند. رها کردن بدن و انجام حرکات آزادانه و مهار نشده می‌تواند انرژی منفی را از شما دور کند، و چاکرای اول را گشوده و متعادل نماید.

۷. حرکات کششی و تنفس

انجام مرتب تمرینات یوگا از دیگر ابزارهای مفید برای گشایش، درمان، و تعادل چاکرای ریشه به شمار می‌رود. انجام برخی حرکات ساده مانند خم شدن رو به جلو و ایستادن به شیوه‌های خاص می‌تواند به کشش پاها، کمر،‌ و ستون فقرات‌تان کمک کند، و پایه و بنیان‌تان را مستحکم نماید. برای متصل شدن به زمین و فعال نمودن چاکرای ریشه، و هم‌چنین پرورش تعادل و تمرکز می‌توانید این تمرینات یوگا را انجام دهید:

۱. حالت درخت

۲. حالت عقاب

۳. حالت کوه

۴. حالت سگ با صورت رو به پایین

۵. حالت خم به جلو با پاهای باز