دعای عهد با صدای استاد فرهمند

دعای عهد

دعای عهد :از حضرت صادق علیه السّلام روایت شده:هرکه چهل صبحگاه این دعا را بخواند،از یاوران قائم‏ ما باشد،و اگر پیش از ظهور آن حضرت از دنیا برود،خدا او را از قبر بیرون آورد،که در خدمت آن حضرت باشد،و حق تعالی بر هر کلمه هزار حسنه به او کرامت فرماید،و هزار گناه از او محو سازد. 

آداب خواندن دعای عهد

از حضرت صادق (ع ) نقل شده که هر کس چهل صباح دعای ((عهد)) را بخواند از یاوران حضرت مهدی محسوب می شود, (مفاتیح الجنان ). به نظر می رسد چون دعای عهد به منزله تعهد و بیعت و اعلام وفاداری به امام عصر (عج) است،

بنابراین مناسب است که اول روز خوانده شود یعنی بعد از نماز صبح: « اللهم اجدد له فی صبحه یومی هذا و ما عشت من ایامی عهدا و عقدا و بیعه له فی عنقی؛ بار خدایا من تجدید عهد می کنم برای او (امام عصر -عج-) در بامداد امروزم و آنچه زیسته ام از روزهایم»(گر چه در وقت های دیگر می شود به قصد رسیدن به مقصود خواند) ولی منظور از صباح از هنگام اذان صبح تا وقت طلوع آفتاب است.

گفتنی است که در مستحبات خیلی دقت لازم نیست و اگر قدری وقت آنها جا به جا شد اشکال ندارد. بلی اگر انسان بخواهد به دستوری که داده شده عمل کند باید دقیقا همان طور که سفارش شده رفتار کند.

دعا اگر با اخلاص خوانده شود مؤثر است، ولى براى نتیجه مطلوب بهتر است دعاى عهد امام زمان(ع) را مطابق با دستورات و آدابى که در مفاتیح الجنان بعد از دعای ندبه ذکر شده انجام دهید.

عدد و ترتیب هائی که در دعاها مطرح شده خواص و آثاری دارد که برای نتیجه گیری مطلوب باید رعایت شود نظیر این که پزشک به شما می گوید این دارو ها را ساعت های فلان و این مقدار و این مقدار مرتب مصرف کن پیداست که رعایت مقدار دارو و ساعت صرف دارو در بهبودی شما نقش دارد.

بنابراین بهتر است مرتب باشد ولی اگر نذر نکرده باشد که چهل روز پی در پی انجام دهد وقفه دو روز اگر از روی اختیار نباشد مضر نیست و رعایت زمان یعنی بعد از نماز صبح و شروع اول روز بهتر است چون می گویند که امروز و همه روزها عهد و عقد و بیعتی با شما می بندم شروع روز مناسب تر است. از حضرت صادق (ع ) نقل شده که هر کس چهل صباح دعای ((عهد)) را بخواند از یاوران حضرت مهدی محسوب می شود, (مفاتیح الجنان ). از جمله آداب انتظار ، خواندن دعای عهد در بامداد هر روز است.

حضرت امام صادق می فرمایند : هرکس چهل صباح این عهد را بخواند از یاوران قائم ما باشد و اگر پیش از ظهور آن حضرت بمیرد او را از گور بیرون آورند و در خدمت آن حضرت باشد و حق تعالی به هرکلمه از حسنه او را کرامت فرماید و هزار گناه از او محو کند. دعا نوعی راز و نیاز و نیاز خصوصی است که به انسان قدردعا اگر با اخلاص خوانده شود مؤثر است، ولى براى نتیجه مطلوب بهتر است دعاى عهد امام زمان(ع) را مطابق با دستورات و آدابى که در مفاتیح الجنان بعد از دعای ندبه ذکر شده انجام دهید.

امروزه هم به صورت علمی ثابت شده است که یکی از راه های پیدا کردن و تقویت حس اعتماد به نفس ، دعا کردن در دفع بلایا و به وجود آمدن فرصت در زندگی انسان ها نقش اساسی دارد. خواندن دعای عهد به سفارش بزرگان و ائمه اظهار ( ع ) بوده و یکی از راه های خودسازی و پالایش روح ، جستجو و شناخت رمز و راز گران بهای دین و عباد ت است و پاسخ دهی مناسب و به موقع به نیازهای معنوی اش را اصلی ترین علت دعا کردن عنوان می کند.

برای آشنایی با فضیلت, کیفیت و آداب دعای عهد به مفاتیج الجنان بعد از دعای ندبه مراجعه نمایید. دعای شریف عهد در بردارنده اموری است که تداوم بر آن و رعایت محتوی آن سبب حفظ دین ایمان و استحکام عقیده در عصر غیبت می شود. از جمله اموری که در دعا آمده عهد و پیمان و بیعتی است که خواننده دعا با امام عصر (عج) برقرار می کند تجدید پیمان و تأکید روزانه بر این که من همواره با شمایم و هیچ گاه از شما جدا نمی شوم و بر عقیده ام استوارم این تجدید عهد انگیزه مهمی برای حفظ عقیده در انسان ایجاد می کند.

انتظار و آمادگی برای ظهور امام عصر(ع) برای ظهور امام عصر(ع) درخواست تسریع ظهور و تسهیل اسباب فرج از خداوند درخواست استواری قدم حتی بعد از عصر ظهور -و مطالب دیگرف امور مهمی هستند که در دعای عهد بر آن تأکید شده است چه ثوابی و چه اجر و اثری بیشتر از این که انسان عقیده اش محفوظ باشد- کارهایش درست باشد و منتظر منجی و اقامه کننده عدل و داد و برطرف کننده ظلم و ظلالت.

اگر کسی چهل صباح دعا عهد را بخواند و فوت کند خداوند او را از قبر بیرون می آورد تا در خدمت آن حضرت باشد و به هر کلمه هزار حسنه عنایت می کند و هزار گناه از او محو می کند.

کسی که این خواسته ها را هر روز در دعا مطرح می کند حتما سعی می کنند خودش را جوری بسازد که امامش می خواهد و بدیهی است که رضایت امام عصر از انسان بالاترین اجر و پاداش است. بنابراین خواندن این دعا که سیره سلف صالح بوده آثار و فوائد مهمی دارد و فائده مهم آن حفظ عقاید و پاکی عمل انسان است که بالاترین ثمره است.

دعا اگر با اخلاص خوانده شود هر موقع خوانده شود مؤثر است، ولى براى نتیجه مطلوب بهتر است دعاى عهد امام زمان(ع) را مطابق با دستورات و آدابی که در مفاتیح الجنان بعد از دعای ندبه ذکر شده انجام دهید. عدد و ترتیب هائی که در دعاها مطرح شده خواص و آثاری دارد که برای نتیجه گیری مطلوب باید رعایت شود نظیر این که پزشک به شما می گوید این دارو ها را ساعت های فلان و این مقدار و این مقدار مرتب مصرف کن پیداست که رعایت مقدار دارو و ساعت صرف دارو در بهبودی شما نقش دارد.

بنابراین بهتر است مرتب باشد ولی اگر نذر نکرده باشد که چهل روز پی در پی انجام دهد وقفه دو روز اگر از روی اختیار نباشد مضر نیست و رعایت زمان یعنی بعد از نماز صبح و شروع اول روز بهتر است چون می گویند که امروز و همه روزها عهد و عقد و بیعتی با شما می بندم شروع روز مناسب تر است.  رفتن به دسته اصلی

 

 

دعای عهد استاد فرهمند

 

دعای عهد

*از محصولات ویژه و استثنایی ما در فروشگاه چگاوک دیدن فرمایید*

دانلود فایل تصویری دانلود فایل صوتی