((  هفت آبشار تیرکن بابل ))

هفت آبشار تیرکن همانطور که از نامش پیداست از هفت آبشاری که در کنار هم هستند گرفته شده به دلیل همجواری با روستای تیرکن، به آن ها هفت آبشار تیرکن می گویند. جنگل، رودخانه و آبشار در این جا دور هم جمع شده اند تا سفری مفرح و دلچسب را برایتان رقم بزنند.

 منطقه هفت آبشار تیرکن در مجاورت روستای تیرکن از توابع دهستان درازکلا در مرز دو شهرستان سوادکوه و بابل در مازندران قرار دارد.

پیاده روی و طبیعت گردی خود را که در دل جنگل های لفور آغاز کنید، پس از حدود ۳ کیلومتر هفت آبشار را خواهید دید که یکی پس از دیگری به صورت پلکانی در جنگل جاری اند.

چگاوک/مکانهای تفریحی ایران

آبشار اصلی، حدود ۹ متر ارتفاع دارد و حوضچه ای که در زیرش ایجاد شده است، محل مناسبی برای آبتنی و آب بازی ایجاد کرده است. برای دسترسی به این آبشار باید از روستای تیرکن حدود ۲ ساعت در مرتع کالبکوشت پیاده روی کنید.

گونه های گیاهی هفت آبشار تیرکن

گونه های درختی که در جنگل های این مرتع ۲۰۰ هزار متر مربعی خواهید دید، عبارتند از: درخت انجیلی، ممرز، کهلو، افرا، توسکا، ازگل، شیردار و … . لازم به ذکر است که دو گونه نمدار و ملج هم قبلا در این جنگل ها دیده می شدند که به دلیل نوعی کرم خاکی از بین رفته اند.

این کرم ها در اثر واردات نوعی علف در زمان استعمار روس ها، در ایران تکثیر شدند. جنگل نوردی در محیطی با طراوت و سرسبز، تماشای هفت آبشار معروف سوادکوه و آب بازی در مجاورت آن ها روز شاد و مفرحی را رای بازدیدکنندگان رقم می زند.

چگاوک/مکانهای تفریحی ایران

تفریحات رایج در جنگل و هفت آبشار تیرکن

در فصل تابستان که اکثر نقاط شمال کشور هوایی گرم و شرجی دارد، بهترین فعالیت تفریحی، آبتنی و آب بازی است! آب بازی در کنار دوستان و یا اعضای خانواده، مطمئنا لحظاتی شاد، مفرح و به یاد ماندنی را برایتان رقم خواهد زد. ت

قریبا پای هر هفت آبشار، حوضچه هایی وجود دارند. بهترین حوضچه برای آب تنی، حوضچه آبشار اصلی یا همان آبشار تیرکن است. این حوضچه عمق مناسبی دارد و حتی می توانید از مکان های خاص درون آن شیرجه بزنید.

دیگر فعالیت دلچسب در این منطقه، جنگل نوردی و پیاده روی در دل جنگل های بکر و بسیار زیبای لفور است. کافیست که در این مسیر، دوربین عکاسی تان را به همراه داشته باشید تا قاب های زیبایی را از طبیعت زیبای سوادکوه برای خود ثبت کنید. تقابل آب و جنگل، چشم انداز بسیار خوبی را برای عکاسی از طبیعت ایجاد کرده است.

هفت آبشار تیرکن بابل

بسیاری از گردشگران هم در طبیعت زیبای هفت آبشار  کمپ می کنند و شبی را در دل این جنگل ها می گذرانند. به یاد داشته باشید که بهتر است در جنگل، به خصوص در فصل گرم تابستان آتش روشن نکنید و اگر این کار را کردید، حتما از خاموش شدن کامل، تکرار می کنم خاموش شدن کامل آن اطمینان حاصل کنید. چراکه یک سهل انگاری کوچک از طرف یه گردشگر، می تواند هکتارها جنگل ارزشمند و همچنین جانورانی که در آن زندگی می کنند را نابود کند.

هفت آبشار تیرکن بابل

بهترین فصل سفر به هفت آبشار تیرکن

سفر به این منطقه از سوادکوه در همه فصول امکان پذیر است. اما هر فصلی شرایط خاص خودش را دارد. تابستان های شمال بسیار گرم و شرجی است، البته آب تنی در فصل تابستان لذت خاص خودش را دارد. در فصل پاییز درختان جنگل زرد و نارنجی می شوند و مناظر زیبایی را ایجاد می کنند.

زمستان هم که سرد و معمولا برفی است. اما  فصل بهار و به خصوص اردیبهشت ماه بهترین زمان سفر به منطقه هفت آبشار سوادکوه می باشد .

هفت آبشار تیرکن بابل

مسیر دسترسی به هفت آبشار سوادکوه

اگر قصد دیدن این خلقت زیبای خداوند را دارید، باید به استان مازندران و شهر بابل کنار آن بروید و از آن جا مسیر جاده پادگان به سمت روستای تیرکن را در پیش بگیرید. از این روستا تا هفت آبشار، حدود نیم ساعت پیاده روی در پیش دارید. موقعیت جغرافیایی این منطقه در نقشه قابل رویت است.

نکات مهم در سفر به هفت آبشار تیرکن

به دلیل اینکه رفتن به هفت آبشار پیاده روی نسبتا طولانی مدتی خواهید داشت، همراه داشتن کفش مناسب پیاده روی و همچنین لباس مناسب طبیعت گردی از واجبات است.

اگر قصد دارید تا تنی به آب بزنید، حتما لباس اضافه همراه داشته باشید.

به توجه به شرایط آب هوایی هر فصل، پوشش مناسب آن فصل را به همراه داشته باشید.

آب شرب و سرویس بهداشتی در طول مسیر پیاده روی موجود نمی باشد.

اگر برای اولین بار است که به این مکان سفر می کنید، بهتر است از یک راهنمای محلی کمک بگیرید. دسته اصلی

* از محصولات ویژه و استثنایی ما در فروشگاه چگاوک دیدن بفرمایید *