ببر ( زندگی و شگفتی ها )

ببر یکی از مشهورترین شکارچیان حیات وحش است که به خانواده بزرگ گربه سانان تعلق داشته و به عنوان بزرگترین و قوی ترین گربه دنیا و سومین گوشتخوار بزرگ جهان پس از خرس قطبی و خرس قهوه ای شناخته شده است.

ببر ( زندگی و شگفتی ها )

این حیوان بومی شرق و جنوب آسیا می باشد و ظاهر جذاب، قدرت بدنی و مهارتش در شکار از دیرباز مورد توجه انسانها بوده است.

در سری مطالب جالب و هیجان انگیز دانستنی های حیوانات این بار به سراغ ببرها رفته ایم و قصد داریم اطلاعات کاملی درباره این شکارچی بی رحم در اختیار شما قرار دهیم. با کوکا همراه باشید.

مشخصات ظاهری 

این حیوان مانند شیر، یوزپلنگ، جگوار و گربه وحشی به خانواده گربه ها تعلق دارد.

این حیوان که به عنوان بزرگترین گربه شناخته شده می تواند تا ۴ متر رشد کند و میانگین وزنش به ۳۰۰ کیلوگرم نیز می رسد.

ببرهای نر از نظر اندازه بزرگ تر از ماده ها و ببرهای نواحی شمالی بزرگ تر از گونه های جنوبی می باشند.

رنگ پوست آنها با توجه به نوع آن ها متفاوت است اما بیشتر آنها پوست نارنجی با خط های سیاه رنگ دارند و خط های روی بدن هر ببر منحصر به خودش است.

ببر یال ندارد اگرچه در نرهای مسن تر موی روی گونه به قدری بلند و پخش شده که شبیه یال به نظر می رسد،.

ببر ( زندگی و شگفتی ها )

انواع ببر

به طور کلی آنها به ۶ گونه مختلف تقسیم شده است که شامل موارد زیر می باشد:

ببر بنگال

ببر هندوچین

ببر مالایایی

ببر سوماترایی

ببر سیبری

ببر چین جنوبی

ببر سفید از انواع نادر ببرها و اغلب بومی هند می باشد و نوعی ببر بنگال محسوب می شود، این موجود حاصل یک جهش ژنتیکی مادرزادی است که بدنش با خز سفید روشن و نوارهای مشکی پوشیده شده است. جالب است بدانید ببرهای سفید می توانند توله های نارنجی رنگ به دنیا بیاورند.

ببر طلایی یک نوع نادر دیگر از گونه ببرهای بنگال است که حاصل عوامل ژنتیکی و غلبه یک ژن بوده و خزهای آن به رنگ طلایی و نرم تر از انواع نارنجی می باشد. این حیوان به ببر توت فرنگی نیز شهرت دارد و خط های روی پوست آن بسیار کمرنگ تر از سایر ببرها است.

بیشتر ببرهای دنیا از نوع بنگال هستند و این نوع بیش از نیمی از جمعیت آنها را به خود اختصاص داده است.

ببر مازندران یا هیرکانی یکی از انواع ببرهای منقرض شده است اگرچه گفته شده هنوز چند ببر مازندران در باغ وحش سن دیگوی کالیفرنیا زندگی می کنند. این ببر از ببر سیبری کوچک تر و از سایر انواع ببر بزرگ تر بوده است.

 ( زندگی و شگفتی ها )

بزرگ ترین و کوچک ترین 

ببر سیبری بزرگترین نوع ببر است که طول آن به ۴ متر و وزن آن به ۳۰۰ کیلوگرم می رسد. این ببر خزهای بلندتر، نرم تر و کمرنگ تر نسبت به دیگران دارد.

کوچک ترین نوع نیز ببر سوماترایی است.

غذای ببر

این حیوان از شکارچیان بزرگ طبیعت وحشی است که می تواند به آرامی و بی صدا به طعمه خود نزدیک شده و آن را شکار کند.

آنها معمولا شب ها و به تنهایی شکار می کند و غذای او حیوانات مختلف از جمله مار، گراز وحشی، بوفالو، کروکودیل، گوزن، پلنگ و شتر می باشد.

این حیوان طعمه های نسبتا بزرگ ترجیح می دهد و گاهی حتی با کرگدن و فیل نیز درگیر شده و پیروز می شود اما از آن جا که به شدت محتاط عمل می کند تا زمانی که مجبور نباشد از حیوانات بزرگ تر از خودش فاصله می گیرد.

گفته می شود این حیوان هر شب می تواند حدود ۲۷ کیلوگرم گوشت بخورد، با این حال معمولا هر وعده غذایی آنها شامل ۵٫۵ کیلوگرم گوشت است و از آن جا که چند روز طول می کشد تا یک شکار بزرگ را تمام کند باقی مانده غذایش را پنهان می کند تا بعدا از آن استفاده کند.

 ( زندگی و شگفتی ها )

دشمنان

این حیوان دشمن زیادی ندارد ، از جمله دشمنان آنها می توان به انسان ها، بوفالوهای بزرگ، فیل و خرس ها اشاره کرد.

زاد و ولد 

این حیوانات معمولا بین آبان تا اردیبهشت ماه جفت گیری می کنند. دوره بارداری ببر بیشتر از ۳ ماه است و معمولا در هر زایمان ۲ یا ۳ توله ببر به دنیا می آورد.

مادر وظیفه نگهداری از توله ها را بر عهده دارد و پدر به دنبال شکار و تامین غذای مورد نیاز خانواده اش می باشد.

توله ها پس از به دنیا آمدن کور و آسیب پذیر هستند، آن ها بعد از ۱۵ تا ۱۶ روز چشم های خود را باز می کنند.

رشد توله ها بسیار سریع است و هر روز تقریبا ۱۰۰ گرم وزن اضافه می کنند.

توله ببر معمولا از سن ۱۸ ماهگی می تواند به تنهایی شکار کند اما تا سن ۲ تا ۳ سالگی نزد مادرش می ماند تا به اندازه کافی بزرگ و قوی شود.

 ( زندگی و شگفتی ها )

خصوصیات رفتاری 

ببر علاوه بر قدرت بدنی عالی، به محیط اطراف خود مسلط بوده و در دویدن، شنا کردن، پریدن و بالا رفتن از درخت ها از مهارت خوبی برخوردار است.

این حیوان به خوبی با محیط اطراف و آب و هوا سازگار می شود به همین دلیل قلمرو زیستی اش از چمنزارها و مرداب های جنگلی گرمسیری که دمای هوای آن ها به ۴۰ درجه بالای صفر نیز می رسد گرفته تا مناطق سرد سیبری که دمای هوای شب هایش حدود ۴۰ درجه زیر صفر است می باشد.

ببر تنها زندگی می کند و به قلمروی خود بسیار حساس است. این حیوان به دلیل اندازه بزرگ و عدم تمایل به زندگی گروهی معمولا به قلمرو وسیع زیستی نیاز دارد تا بتواند نیازهای غذایی خود را برطرف کند.

از آن جا که حس مالکیت بالایی دارد و معمولا بومی نواحی پر جمعیت دنیا است درگیری ببرها و انسان ها در طول تاریخ اجتناب ناپذیر بوده است.

وسعت و ماهیت قلمروی آنها با توجه به در دسترس بودن شکار و آب، حضور سایر ببرها در منطقه و ماهیت زمین متفاوت است.

ببرها برای مرز بندی قلمروی خود از روش های مختلف از جمله صدا، علامت روی درختان، مدفوع، رایحه ای که با مالش غدد روی صورت ایجاد می شود و پاشیدن ادرار استفاده می کنند.

ببر برخلاف اکثر گربه ها از شنا کردن لذت می برد و در شرایط اضطراری می تواند از درخت بالا برود.

ببر از حیواناتی است که با کشتن هم نوع خود مشکلی ندارد. این حیوان به صورت غریزی مهارت کشتن و گرفتن طعمه اش را دارد اما لازم است زیر نظر مادرش آموزش ببیند به همین دلیل ببرهایی که توسط انسان ها و به دور از حیات وحش بزرگ شده اند نمی توانند به راحتی در حیات وحش زندگی کنند.

*از محصولات ویژه و استثنائی ما در فروشگاه چگاوک دیدن فرمایید *

طول عمر 

این حیوانات در حیات وحش معمولا حداکثر ۱۵ تا ۱۶ سال عمر می کنند اما در باغ وحش طول عمر آن ها به ۲۰ سال نیز می رسد.

ببر ( زندگی و شگفتی ها )

مقایسه قدرت شیر و ببر

به طور کلی پیروزی در مبارزه بین شیر و ببر به اندازه، سن و میزان خشونت دو حیوان بستگی دارد اما برتری مهم ببر نسبت به شیر اندازه بزرگ آن می باشد و از سوی دیگر ببر توانایی جنگیدن روی پاهای عقبی اش را دارد.

به گفته برخی منابع در روم باستان و در مبارزاتی که بین شیرها و ببرها برگزار می شده ببرها همیشه پیروز بوده اند اما امروزه از آن جا که این دو حیوان در نقاط مختلف دنیا هستند و معمولا با هم برخورد ندارند مبارزه ای بین آن ها رخ نمی دهد.

اما به نظر می رسد در مبارزه بین آنها اغلب ببر برنده میدان خواهد بود!

حقایق جالب درباره ببر

در بسیاری از فرهنگ ها از ببر به عنوان نماد قدرت، شجاعت و بزرگی یاد می کنند. این حیوان یکی از دوازده حیوان زودیاک چینی است و گفته شده افرادی که در سال ببر به دنیا آمده اند شجاع، رقابتی و با اعتماد به نفس هستند.

متاسفانه به دلیل شکار بی رویه آنها در معرض انقراض قرار دارند. به طور کلی حدود ۳۲۰۰ ببر در طبیعت باقی مانده است.

توله ببرها در ماه اول تا چهار برابر اندازه اولیه شان رشد می کنند.

صدای غرش آنها از حدود ۳ کیلومتر دورتر شنیده می شود.

دم این حیوان نقش مهمی در حفظ تعادل او دارد.

ببر یکی از پر سرعت ترین حیوانات دنیا است، سرعت این حیوان می تواند به ۶۵ کیلومتر در ساعت – در برخی منابع ۹۰ کیلومتر در ساعت – برسد.

این حیوان از میلیون سال ها پیش روی کره زمین زندگی می کرده است. قدمت بقایای فسیلی یافت شده در چین به حدود ۲ میلیون سال پیش می رسد.

خط های روی پوست آنها مانند اثر انگشت انسان منحصر به فرد است، هیچ دو ببری در دنیا وجود ندارد که خطوط روی پوست آن ها یکسان باشد.

رفتن به دسته اصلی